Avrupa Türklere Kapalı

Dış Haberlar, 27 Haziran (HİBYA) – Üye ülkeler dışındaki ülke vatandaşlarına sınırlarını 1 Temmuz itibariyle açmayı planlayan Avrupa Birliği'nin listesinde Türkiye yok.

Çeşitli yayın kuruluşlarının elde ettiği bilgilere göre, bugün kesinleşmesi beklenen AB'nin sınırlarını açacağı ülke vatandaşları arasında Türkiye'nin yanı sıra ABD ve Rusya vatandaşları da yer almıyor.

Salgın konusunda AB'nin, şeffaflığı konusunda şüpheleri olduğu Çin ise, AB vatandaşlarına uyguladığı seyahat kısıtlamalarını kaldırması durumunda vatandaşlarının da AB'ye seyahat etmelerine izin verilecek..

Basına sızan listeye göre vatandaşlarının AB'ye seyahat yasağının kaldırılacağı ülkeler arasında Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay da bulunuyor.

Mart ayından bu yana dış ülkelere sınırlarını kapalı tutan AB'nin kısıtlamaları liste dışında kalan diğer ülke vatandaşlarına kapalı kalmaya devam edecek.

Kapalı kalmaya devam edecekleri her ülke ile diplomatik bir kavgaya girmekten kaçınmak isteyen Avrupalı ​​liderler, kriterlerini bilim ve epidemiyoloji dayalı bir şekilde odaklanmaya zorlandılar.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Eric Mamer, görüşmeler devam ederken Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, "Avrupa Birliği'nin hangi ülkelerden yolcu kabul etmenin güvenli olacağını belirlemek için dahili bir süreci var. İçsel sürecimiz, açıkça, sağlık kriterlerine dayalı olacaktır'' diye konuşmuştu.


Hibya Haber Ajansı

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.