img

''Savunma sanayi üssü''ne yeni yatırım


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan Can ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ile Roketsan’ın yeni yatırım bölgesini ziyaret etti.

Bakanlık olarak bütün sektörler gibi savunma sanayisini de desteklerini belirteren Bakan Varank, ''Kırıkkale, savunma sanayisi yatırımlarıyla adeta şahlanıyor. Türkiye’yi katma değerli üretimle kalkındırmanın derdindeyiz. Bu manada da Kırıkkale'nin ülkemize ve ülkemizin ekonomisine verdiği katkı çok önemli.'' dedi. 

Varank, Türkiye'yi kritik teknolojilerde ve alanlarda bir adım öne çıkaracak çok ciddi bir yatırımın yapıldığına işaret ederek, ''Burada şu anda mevcut çalışmalarının yanında Roketsan geleceğe dönük farklı teknolojilerdeki hem savunma sanayinde hem de farklı alanlardaki yatırımlarını gerçekleştirecek. 9 bin 500 dönümlük büyük bir arazide Kırıkkale'de bu yatırımı gerçekleştiriyorlar. Burada istihdam kapasiteleri, binli rakamları geçecek, çok ciddi bir istihdam olacak. Yatırım rakamları yıllara sari Türkiye'nin en büyük savunma sanayi yatırımlarını yakalamış olacak.'' ifadesini kullandı.

Roketsan’ın roket teknolojilerinde farklı mühimmatlarda, Türkiye’ye önemli kazanımlar getiren, savunma sanayisinin göz bebeği firmalarından bir tanesi olduğunu aktaran Varank, ''İşte buradaki tesislerle hem kapasitesini arttıracak hem de yeni çalışmalar yapacak.'' diye konuştu. 

Varank, Kırıkkale’nin son dönemde savunma sanayisine dönük yatırımlarını şöyle değerlendirdi:

“MKE burada, Roketsan burada, özel sektör firmalarımız bu dönemde çok ciddi yatırımlar yapıyor. Kırıkkale'ye kazandırdığımız silah OSB’nin yanında özellikle kamu arazilerini de güçlü firmalarımıza tahsis ederek burada ciddi yatırımlar yapıyoruz. Tabii Kırıkkale'nin konumu, Ankara'ya yakınlığı ve ciddi ulaşım akslarıyla Kırıkkale’yi adeta Türkiye'nin kalbine oturtmamız sayesinde bu yatırımlar burada devam edecek.''

Özel sektörle Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı firmalarıyla Kırıkkale'ye yatırım yapmaya devam edeceklerine işaret eden Varank, ''Özel sektör firmalarımızın dolum tesislerinden farklı üretim alanlarına kadar çok ciddi yeni yatırımları olacak. Biz Türkiye'yi katma değerli üretimle kalkındırmanın derdindeyiz. Türkiye'yi üretimle kendi kendine yetebilen bir ülke yapmanın derdindeyiz. Bu manada da Kırıkkale'nin ülkemize ve ülkemizin ekonomisine verdiği katkı çok önemli. Ben hem Kırıkkaleli hemşerilerimize, sayın valimize, vekillerimize, belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum.'' görüşünü dile getirdi.

Roketsan Genel Müdürü İkinci ise yatırım yerinin Türkiye için çok güzide altyapıların hayata geçirileceği bir bölge olacağına değinerek, şöyle konuştu:

''Bu bölge ülkemiz için çok faydalı, çok yararlı teknolojileri geliştireceğimiz, hem ekonomiye çok ciddi katkısı olan, hem de teknolojik anlamda Türkiye'yi ön plana çıkaracak çalışmaları tamamlayacağımız bir alan olacak. Mart 2023’te mühendislik çalışmalarına başlayacağız. Bir kısmı açıp faaliyete geçireceğiz, peyderpey üzerine koya koya tesislerin kapasitesini arttıracağız.''


Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.