img

Öne çıkan şirket haberleri


-Walt Disney, bugün 2022 yılının 4. çeyreğine ilişkin bilançosunu açıklayacak. Şirketin 23.44 milyar dolar gelir açıklaması beklenirken hisse başı karının ise 0.78 dolar gelmesi tahmin edilmekte.

-İsviçre merkezli Dfinity'nin İnternet Bilgisayarı; akıllı sözleşmeleri barındırmak için tasarlanmış sonsuz bir halka açık blockchain ağıdır. Dfinity, geçtiğimiz yıl Meta'ya dava açtı ve Meta'nın adını Facebook'tan değiştirdikten sonra kullandığı logonun Dfinity'nin sonsuzluk sembollü ticari markalarıyla karıştırılmasına neden olacağını iddia etti. Mahkeme dün Meta’yı haklı bulduğunu açıkladı. Bir Meta sözcüsü bugün şirketin davanın sonucundan memnun olduğunu ifade etti.

-İngiltere'nin rekabet düzenleyicisi, Microsoft'un oyun devi Activision Blizzard'ı 69 milyar dolara satın almasının İngiltere oyun pazarındaki rekabete zarar verebileceğini açıkladı

-Volkswagen AG, tedarik zincirinde meydana gelen sıkışıklıktan dolayı kazanç marjını aşağı çekti. 22,5 milyar avroluk (24,11 milyar dolar) kazanç, Volkswagen'i geçen yılın Mart ayında tahmin ettiği %7-8,5'lik marjın üst sınırına yaklaştırdı ve satışlar önceki yıl rakamı olan 250,2 milyar avroya kıyasla 279 milyar avro gerçekleşti. Yine de net nakit akışı, 2021'deki 8,6 milyar Euro'yu karşılama hedefi altında yalnızca yaklaşık 5 milyar Euro'ya ulaştı. Yapılan açıklamada, 2023 için mevcut planlama, bu yıl sonunda işletme sermayesindeki 2022 artışının yıl içinde büyük ölçüde tersine döneceğini söylenirken şirketin Ocak ayında bildirildiğine göre Volkswagen Grubu'nun teslimatları 2022'nin ikinci yarısında %12 arttı, ancak Çin'deki COVID-19 kapanmaları ve Ukrayna'daki savaş tedarik zincirlerini alt üst ettiğinden 2022 yılı teslimatları on yılın en düşük seviyesiydi. Finans Direktörü Arno Antlitz, Ekim ayında otomobil üreticisinin envanterinde 150.000 bitmemiş araç olduğunu ve daha fazla kıtlığa karşı koruma sağlamak için stok yaptığını, fiyatların yükseldiğini ve düşük birim satışlarını telafi etmek için maliyetlerin düşürüldüğünü söyledi.

-BMW ve Volkswagen, İngiliz antitröst düzenleyicisinin Birleşik Krallık dışındaki şirketlerden bilgi talep etme yetkileri nedeniyle bugün Londra'daki bir mahkemede yapılan itirazı kazandı. Alman otomobil üreticileri, Rekabet ve Piyasalar Kurumu'nun eski veya hurdaya ayrılan araçların geri dönüştürülmesinde rekabete aykırı olduğu iddia edilen davranışlara yönelik soruşturmayla ilgili belge ve bilgi talep etme yetkilerine itiraz etti. BMW grubunun nihai ana şirketi Bayerische Motoren Werke AG, soruşturmayla ilgili bilgi sağlamadığı için Aralık ayında 30.000 pound - artı günlük 15.000 pound - para cezasına çarptırıldı. Ancak Rekabet Temyiz Mahkemesi bugün para cezasını bozdu ve CMA'nın Birleşik Krallık dışında tutulan bilgileri yargı yetkisi dışındaki şirketlerden talep etme yetkisine sahip olmadığına karar verdi. Volkswagen'in bir CMA bilgi talebine yönelik yasal itirazı da onaylandı. Bir CMA sözcüsü yaptığı açıklamada, kararın "Birleşik Krallık'taki tüketicilere, işletmelere ve pazarlara zarar veren rekabete aykırı davranışları soruşturma, uygulama ve caydırma yeteneğimizi önemli ölçüde baltalama riski taşıdığını" söyledi.

WALT DİSNEY  (DIS)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 113.52 seviyesinin kırılması halinde önce 117.45 ve arkasından 123.10 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 110.68 desteğinin altında önce 108.39 ve arkasından 104.62 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse düşen kanalını kırdıktan sonra yükseliş eğilimine geçti. Bilanço öncesi alıcılı seyreden hisse, 108.39 desteğinin üzerinde tutunduğu sürece yükseliş eğilimi devam edebilir. Bu seviyenin altında düşüşler tekrar ön plana çıkabilir.

GENERAL ELECTRIC  (GE)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 84.00 seviyesinin kırılması halinde önce 88.18 ve arkasından 90.08 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 80.57 desteğinin altında önce 78.43 ve arkasından 75.74 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse kanal içerisinde yükselişini sürdürüyor. Hisse 80.57 seviyesinin üzerinde tutunduğu sürece yükseliş eğilimi devam edebilir. Bu seviyenin altında satış baskısı ön plana çıkabilir.

VOLKSWAGEN  (WOV3)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 131.54 seviyesinin kırılması halinde önce 133.78 ve arkasından 161.86 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 127.78 desteğinin altında önce 125.08 ve arkasından 122.80 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT:  Hisse aşağı yönlü trendini sürdürürken kanal tepesini test ediyor. Kanal tepesi olan 133.78 seviyesinin kırılması halinde hisse de sert alımlar başlayabilir. Bu seviye kırılmaz ise hisse de tekrar kanal dibine doğru satışlar görülebilir.

TESLA  (TSLA)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 199.00 seviyesinin kırılması halinde önce 218.21 ve arkasından 230.17 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 189.50 desteğinin altında 179.81 ve arkasından 170.21 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse mavi ile gösterdiğimiz kanalı kırdıktan sonra ana kanal yönünde trend tepesine doğru yükselişe geçti. Hisse 179.81 desteğinin üzerinde kaldığı sürece kanalın tepe noktasına doğru yükselişler söz konusu olabilir. Bu desteğin kırılması halinde ise satış baskısı ön plana çıkabilir.

Kaynak: İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.