Volkswagen, para cezası ödememek için Tesla’dan “yeşil kredi” satın alacak

Volkswagen’in Çin’deki şirketi ülkede geçerli çevre normlarına uyma zorunluluğu nedeniyle Tesla’dan yeşil kredi satın alacak.

Volkswagen’in Çin’deki şirketi ülkede geçerli çevre normlarına uyma zorunluluğu nedeniyle Tesla’dan yeşil kredi satın alacak. Çin’deki otomobil üreticileri için elektrikli ve hibrid otomobil üretim kota uygulaması var. Bu uygulamaya göre her üretici, örneğin 2021 yılında satışlarının yüzde 14 kadarının bu türden otomobillerden oluşmasını sağlamakla yükümlü. Aksi takdirde para cezası ödemek zorunda kalıyorlar.

Ancak üreticiler Avrupa Birliği’nde (AB) olduğu gibi, belirli koşullara uymak şartıyla yeşil kredi satın almak da mümkün. Bu uygulama, AB’de şirketlerin birleşmesi yoluyla yapılabiliyor. Çin’de ise sistem negatif veya pozitif (veya "yeşil") krediler aracılığıyla işliyor. Yine AB’de hesaplama yöntemi de farklı, çünkü Çin’de AB’de yapıldığı gibi karbondioksit değil, yakıt tüketimi baz alınıyor.  

Çin’de üretim yapan Volkswagen’in SAIC-VW ile ilgili grubun ülkedeki iki eş girişiminden biri olan FAW-Volkswagen fazla negatif krediye sahip olduğu için Tesla’dan pozitif -ya da yeşil- kredi satın alacak. İşlemin tutarı ve kredi miktarı konusunda kesin bilgi bulunmamakla birlikte, Reuters’a göre FAW-VW’nin kredi başına 390 avro (3 bin yuan) ödemesi bekleniyor. Bu, kuşkusuz ki Tesla için iyi bir haber; çünkü 2020 yılı karları da büyük ölçüde Avrupa’da edindiği (1,58 milyar dolar) kredilerden oluşuyor.  

Bu finansal manevra Volkswagen için yılı kurtarma bakımından gerekli, ancak uzun süreli olacağı düşünülmüyor. Çünkü Volkswagen’in bu yıl Çin’de çok sayıda elektrikli araç modelini piyasaya sunması bekleniyor. Şirket, ID 4 dışında ID 3 de tıpkı SUV ID 6 ve SUV ID 5 gibi modelleri ürün yelpazesine katacak.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma