Singapur, Malezya, Endonezya ve Filipinler dışişleri bakanları Çin’e gidiyor

Singapur, Malezya, Endonezya ve Filipinler’in dışişleri bakanlarının 31 Mart-2 Nisan günleri arasında Çin’i ziyaret edeceği bildirildi.

Singapur, Malezya, Endonezya ve Filipinler’in dışişleri bakanlarının 31 Mart-2 Nisan günleri arasında Çin’i ziyaret edeceği bildirildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan, Malezya Dışişleri Bakanı Hişammuddin Hüseyin, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ve Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin’in Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin daveti üzerine, 31 Mart ile 2 Nisan arasında Çin’i ziyaret edeceğini belirtti.
 
Hua Chunying, “Güneydoğu Asya ülkeleri, Çin’in iyi komşuları olduğu gibi, Kuşak ve Yol’un inşasındaki önemli işbirliği ortaklarıdır. Güneydoğu Asya ülkeleriyle olan ilişkilerine daima büyük önem atfeden Çin, komşuluk diplomasisine de öncelik veriyor. Geçen yıl COVID-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra, Çin ile Güneydoğu Asya ülkeleri arasındaki sıkı üst düzey temaslar çeşitli yollarla sürdürüldü. İki taraf arasında salgınla mücadele ve kalkınma alanlarındaki işbirliğinde sürekli ilerleme kaydedildi” dedi.
 
Çinli sözcü, “Ziyaretlerle Çin ile ASEAN ülkelerinin temaslarının yoğunlaşmasını, varılan uzlaşıların hayata geçirilmesini, karşılıklı stratejik güvenin artmasını, salgınla mücadele ve kalkınma alanlarındaki işbirliğinin derinleşmesini ve Kuşak ve Yol’un nitelikli inşasının hızlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma