Robot üreticisi Kuka, 3 milyar avroluk sipariş bekliyor

Almanların geçtiğimiz yıllarda çoğunluk hisselerini Çin’e sattığı robot üretim grubu Kuka, 2021 yılına iyi bir başlangıç yaptı.

Almanların geçtiğimiz yıllarda çoğunluk hisselerini Çin’e sattığı robot üretim grubu Kuka, 2021 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Çin ev aletleri grubu Midea’ya ait olan ve merkezi Augsburg'da bulunan Kuka,  bu yıl öncelikle Çin'de büyümeyi hedefliyor. 

Geçen yıl cirosu 2,6 milyar avroya düşen, satışlarında da yüzde 12’lik bir düşüş yaşayan Kuka, 2021 yılına iyi başladı ve yılın bütününde yüksek performans göstermeyi öngörmekte. Nitekim korona krizinin yol açtığı düşüşten sonra elde edilmiş olan faiz ve vergi öncesi sonuçlar pozitife geçmiş durumda. Yılın ilk çeyreğinde sipariş, ciro ve faiz ve vergi öncesi kar olarak ciddi yükselmelere tanık olundu. 

Yüzde 95 kadarı Çinli Midea Grubu’na ait olan Kuka, içinde bulunduğumuz yılda özellikle Çin’de büyümek istiyor Gelen sipariş tutarının 3 milyar avro eşiğini yeniden aşmasını bekleyen Kuka’nın yöneticileri robotlara yönelen talebin salgın sonrası yıllar boyunca tırmanacağını düşünüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma