Gökçen: "Gençler sizden hiç hesap sormayacak mı sanıyorsunuz?"

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, düzenlediği basın toplantısında genç kesimin işsizliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen’in açıklamaları şöyle:

“Bugün Türkiye’nin dört bir yanında ve İstanbul’un 39 ilçesinde sorduğumuz soruyu yineleyerek başlamak istiyorum: 128 milyar dolar nerede?

Bu soruyu aylardır soruyoruz. Bu soruyu esnaf, işçi, emekçi, işsiz, çiftçi soruyor. İşsiz, güvencesiz, özgürlüğü elinden alınan ve hayat pahalılığı karşısında yapayalnız bırakılan gençler olarak soruyoruz. CHP İstanbul Gençlik Kollarımız 27 Ocak tarihinde “Berat Albayrak nerede ve 128 milyar dolar nerede” diye sordukları için arkadaşlarımız gözaltına alındılar. İzmir Gençlik Kollarımız 9 Şubat 2021 tarihinde “128 milyar dolar nerede” konulu bir afiş çalışması yaptığı için haklarında adli işlem yapıldı. Bugün itibariyle Türkiye’nin birçok yerinde ve İstanbul’un 39 ilçesinde afişlerimiz hukuksuzca sökülüyor.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun aylardır yönelttiği bu soruya iktidar kanadından cevap gelmedi mi? Biri “128 milyar dolar kasada” derken öbürü “128 milyar dolar zaten hiç olmadı” dedi, bir diğeri de “Özel ve tüzel kişilere satıldı, yurt dışına çıkarıldı” dedi. Tekrar soruyoruz:

Bu ülkenin gençleri işsizken, çalışanları güvenceden yoksunken, Türkiye’de gençlerin işsizlik problemini tamamen çözebilecek derecede yüksek olan bu meblağın nereye gittiğini bilmek istiyoruz.

Sizlerle bazı güncel rakamları paylaşmak istiyorum.

TÜİK’in en son verilerine göre 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı %25,3; istihdam oranı %29,2; işgücüne katılma oranı %39,1. Ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı %28,3.

Genç İşsizler Platformu’nun verilerine göre iş bulma ümidini yitiren, son 4 haftada iş başvurusu yapmasa da önceki başvurularına yanıt bekleyen veya sadece mevsimlik çalışanların eklenmesiyle 15-24 yaş grubunda geniş tanımlı işsizlik %40,5.

Yine Genç İşsizler Platformu’nun verilerine göre 15-34 yaş arasında TÜİK tarafından açıklanan dar tanımlı genç işsiz sayısı 2 milyon 429 bin iken, aynı yaş grubunda geniş tanımlı genç işsiz sayısı 4 milyon 607 bine kadar çıkmaktadır.

SODEV’in gençlik araştırmasında “İmkanım olsa yurt dışında yaşamak isterim” diyen gençlerin oranı %62,5. Aynı araştırmaya göre gençlerin yüzde 79,3’ü “Bir genç yetenekli de olsa torpili olan onun önüne geçebilir” diyor.

İstanbul özelinde ise bu rakamlar yine çok vahim. İstanbul İstatistik Ofisi’nin “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler” konulu son araştırmasına göre ne eğitimde ne istihdamda olan 18-24 yaş grubundaki gençlerin yüzde 75,5’i yurt dışında çalışmak istiyor. Gençlerin yüzde 86,3’ü bir tanıdığı olmadan Türkiye’de iş bulmanın zor olduğunu söylüyor.

İstanbul İstatistik Ofisi’nin “Son Verilerle İstanbul Ekonomisi” araştırmasına göre pandemi döneminde İstanbul’da 20-24 yaş grubunun işsizlik oranı yüzde 30.8’e yükseldi. 2018’de bu oran yüzde 21,8’di.

Kasım ayından bu yana, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Gençlik Politikaları Platformu olarak sayısı 800’ü aşan gençlerle birebir görüşmeler yaptık. Gençlerle gerçekleştirdiğimiz ve gençlerin sorunlarını çözüm önerileriyle birlikte tartıştığımız “Hep Birlikte” isimli projemizle birlikte birçok sorunu detaylarıyla inceleme fırsatı bulduk. Bu çalışmalarımızın sonucunda çok açıkça görüyoruz ki, işsizlik ve güvencesizlik, gençlerin bir numaralı sorunu.

Biraz önce verdiğim rakamlar, yalnızca birer rakam değil. Tek adam hükümeti rakamlarla oynayarak, gençlerin geleceğini çalarak bu tabloyu rakamlardan ibaret görüyor olabilir. Biz gençler öyle görmüyoruz.

Bir arkadaşımız şunları söylüyor: “25 yaşındayım, Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum. Pandemiden sonra ev arkadaşım işsiz kaldı, evimi kapatıp işten ayrılıp memleketime dönmek zorunda kaldım. Bana yıllarca harçlık veren babaanneme bir teşekkür yemeği bile ısmarlayamadım. Daha da kötüsü, ondan hala harçlık alıyorum. Utanıyorum, ama utanması gereken ben değilim biliyorum.”

Başka bir arkadaşımız diyor ki “Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyorum. Annem ev hanımı, babam pazar esnafı. Geçinemiyoruz. Geleceğimi planlamak yerine okulum da zaten kapalı, pazarda çalışıyorum. Buna rağmen geçim sıkıntısı yaşıyoruz.”

Bir genç arkadaşımız şunları söylüyor: “Ben maddi zorluklar içinde büyüdüm. Ailem benim okumam için büyük fedakarlıklar yaptı. KYK’dan kredi aldım. Mühendis olmama rağmen asgari ücretle bile iş bulamıyorum, artık mesleğimi yapabileceğime inanmıyorum. KYK borçlarım faiziyle birikti, ödemem mümkün değil. Hayata borçlu başladım. Ne yapacağımı bilmiyorum.”

Ev ziyaretlerimiz sırasında görüştüğümüz bir genç anne diyor ki, “Üç çocuğum var, pandemi nedeniyle okullar kapalı. Çocuklarım arasında tercih yapmak zorunda kaldım, küçük olan senenin başından beri hiçbir derse katılamıyor, çünkü tabletimiz veya bilgisayarımız yok. Ne yapacağımı bilmiyorum.”

Bir tekstil fabrikasında çalışan 2001 doğumlu genç kız kardeşimiz diyor ki “Geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Okumak para etmiyor. Ben de okumak yerine burada çalışıyorum.” Soruyoruz, geleceğe dair ne hayal ediyorsun diye, diyor ki “Ne hayal edeyim abla, hiçbir hayalim yok. Bu işyeri kapanmasın, bizi de çıkarmasınlar yeter.”

Peki ultra lüks hayatıyla gündeme gelen AKP’nin “Büro personeli” olduğunu söyledikleri pudra şekerci genç ne diyor? “Ak Parti Genel Merkezde bir işim olursa, siyasi büyüklere daha yakın olursam daha güçlü olurum düşüncesi ile orada işe girmek için bütün koşulları zorladım.”

Peki gençliğimizi çaldıkları ve asla geri getiremeyeceğimiz bu yıllarda, 19 yıldır ülkeyi yöneten AKP Genel Başkanı Erdoğan ne söylüyor? Diyor ki “Kalifikasyon noktasında kendini ispatlayan genç iş bulur”.

Hiç utanmıyor musunuz? Hiç mi utanmanız yok?

Kalifikasyondan bahsedip, en nitelikli üniversitelerin içini boşaltıp hocalarını da ihraç edenler,

Her ile üniversite açacağız diyerek üniversite mezunu, borçlu işsizler ordusunu yaratanlar,

Bir anneyi eğitim almak isteyen çocukları arasında tercih yapmak zorunda bırakanlar,

Gençler asgari ücretli herhangi bir işe dahi razıyken “gençler iş beğenmiyor” yalanını tekrar edenler,

Hukuk devletini bitirip, ifade özgürlüğünü kısıtlayıp, ses çıkaran gençleri ev hapsine mahkum edenler,

Bir gün “okulları açıyoruz, yüz yüze sınav yapıyoruz” deyip ertesi gün “kongreler bitti, evlere geri dönün” diyenler,

Gençliğimizin en güzel yıllarını bizden alıp götürenler, hiç mi utanmanız yok?

Gençler sizden hiç hesap sormayacak mı sanıyorsunuz?

Yanılıyorsunuz.

Böyle geldi, böyle gider dedirtenler, çok ama çok yanılıyorsunuz. Sorunlarımız var, ama çözümlerimiz de var. Çözüm, sizlerin hiç aklınızdan geçirmediğiniz, hatta ve hatta yüzleşmeye korktuğunuz gençlerle birlikte siyaset üretmekte. Çözüm bizlerde.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak gençlerle birlikte ve gençler için mücadele edeceğiz, gençlerle birlikte üreteceğiz.

Gençlerin istihdam ve güvencesizlik sorununu adım adım çözeceğiz. Güçlü bir sosyal devlet ile temel ihtiyaçlarından mahrum kalan hiçbir genç kalmayacak. Tüm organize sanayi bölgelerinde iş garantili teknoloji liseleri açacağız. Yatırım yapacağız. İş alanlarını vizyonlu ve çağa uygun bir şekilde artıracağız. Üreten bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz.

Gençlerin hukuk ve özgürlük taleplerinin önünde hiç kimse duramayacak. Hukuku ve ifade özgürlüğünü, hukuk güvenliğini egemen kılacağız. Gençler sosyal medya paylaşımı yapmaktan korkmayacak, yatırımcı Türkiye’den kaçmayacak. İnternet özgürlüğünü ve hak ettiğimiz uygun fiyatlı interneti getireceğiz.

KYK borçlarının faizlerini iktidarımızın ilk haftasında sileceğiz. Borçları yapılandıracak, işsiz gencin sırtına borç yükünü bindirmeyeceğiz.

Eğitim ve sağlık alanlarında tüm atamaları yapacağız.

Hiç utanmadan kural haline getirdiğiniz, normalleştirmeye çalıştığınız torpil düzenini bitireceğiz. Hak eden, hak ettiği yerde olacak.

Bizler biliyoruz ki bir yanda gençleri görmeyen, halktan kopmuş, yoksulluk nedir bilmeyen ve lüks saraylarda, şatafat içinde yaşayanlar varsa diğer yanda bu ülkede hayal kurmak ve hayallerini bu ülkede gerçekleştirebilmek isteyen milyonlar var.

Biliyoruz ki birkaç kişi ve o saraydaki tek adam değil, biz güçlüyüz. Biz gençler güçlüyüz.

Bambaşka bir Türkiye’yi işte tüm bu gençlerle birlikte inşa edeceğiz. Gençlerin hayal kurabildiği bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz.”

Hibya Haber Ajansı

Okunma