Çinli sözcü: ABD ile diyalogda kapsamlı değişime hazırız

Biden’in başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ilk kez gerçekleştirilen Çin-ABD görüşmeleri Alaska’da devam ediyor.

Biden’in başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ilk kez gerçekleştirilen Çin-ABD görüşmeleri Alaska’da devam ediyor. İki ülke arasındaki görüş ayrılıklarının masaya yatırıldığı görüşmeler, dünya basınında da geniş yer buluyor. Söz konusu toplantıyı olağan basın toplantısında değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD’nin son günlerde Çin’e karşı olumsuz yorumlar ve eylemlerde bulunduğunu hatırlatarak, bunun üst düzey stratejik diyalog arifesinde gerçekleşmesinin de düşündürücü olduğunu söyledi.
 
Zhao Lijian, Çin’in stratejik diyaloğa katılmayı kabul etmesinin, ABD ile ilişkilerini iyileştirme niyetini ve yapıcı tavrını gösterdiğine işaret etti. Çin’in ABD’de yapılacak görüşmede ilgili meselelere ilişkin tutumunu belirteceğine dikkat çeken Sözcü Zhao, ancak Çin’in ulusal güvenlik, egemenlik ve temel çıkarları konularında taviz vermesinin asla mümkün olmadığını ifade etti.
 
Çinli Sözcü Zhao Lijian, görüşmenin verimli geçip geçmeyeceğinin iki ülkenin ortak çabalarına bağlı olduğuna dikkat çekerek, ABD’nin “mikrofon diplomasisi” ile Çin’e karşı blok oluşturma ve siyasi baskı kurma girişimlerinin boşa çıkacağını belirtti. Zhao, stratejik diyalogta ABD ile kapsamlı değişim yapmaya hazır olduklarına işaret ederek ancak tek bir müzakere ile aradaki tüm sorunlara kökten çözüm getirmeyi de beklemediklerini açıkladı.   

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma