Çin’de klonlanmış beş domuz dünyaya gözlerini açtı

Çinli bilim adamları, beş klonlanmış domuzun doğumunu gerçekleştirdi. Jiangsu eyaletinin doğusundaki Taicang kentindeki merkezde gerçekleşen doğumda siyah saçlı ve beyaz ayaklı türe ait beş klonlanmış domuz dünyaya geldi. Ekip, domuzların sağlığının iyi olduğunu açıkladı.


Çinli araştırmacılar bugüne kadar sadece domuzlarda görülen Afrika domuz ateşi hastalığıyla mücadele etmek için domuzları klonlama çalışmaları yürütüyordu. Ekip araştırmacısı Gong Yuqing, bir üreme çiftliğinde Afrika domuz humması salgını meydana gelirse, genetik domuz kaynakları için bir risk oluşturacağını, bu nedenle bu tür kaynakların korunmasını güçlendirmek için biyolojik yetiştirme teknolojilerinin gerekli olduğunu söyledi. Afrika domuz ateşinin yalnızca domuzları etkilediğine inanılıyor ve şimdiye kadar hiçbir insan veya başka tür enfekte olmadı.

Çin, ilk hastalık vakasını Ağustos 2018’de kuzeydoğudaki Liaoning eyaletinde bildirdi. Daha sonra diğer illerde salgınlar rapor edildi. Gong, ekibin geçen yıldan bu yana Çin’e özgü altı domuz türünden kulak dokusu örnekleri topladığını ve 1.217 tüp somatik hücreyi dondurarak sakladığını söyledi.

Ekip üyesi Wu Shenglong, “Domuzları klonlamak için somatik hücrelerin kullanılması, genetik materyallerin yüzde 100’ünün korunmasını sağlayabilir" diyerek, bu tür klonlama teknolojilerinin özellikle iyi yerli üreme domuzlarının çok sayıda klonlanabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma