Çin’de 31 milyona yakın öğrenci mesleki eğitim görüyor

Çin Eğitim Bakanlığı’nın istatistiksel verilerine göre Çin’de, 11 bin 300 adet mesleki eğitim sağlayan kurumda eğitim görüp yetkinlik edinen öğrenci sayış ı30 milyon 880 bine ulaştı.

Çin Eğitim Bakanlığı’nın istatistiksel verilerine göre Çin’de, 11 bin 300 adet mesleki eğitim sağlayan kurumda eğitim görüp yetkinlik edinen öğrenci sayış ı30 milyon 880 bine ulaştı. Bakanlık 2019 yılından bu yana, lisans düzeyinde mesleki eğitim sağlayan 27 adet kuruluşa ruhsat ve onay verdi. Esasen Çin Hükümeti bu arada, meslek eğitim sisteminin reformuna ilişkin bir plan açıklamış bulunuyor. Bu yıl, ilgili bakanlık tarafından yayınlanmış bulunan yeni mesleki uzmanlık alanı kataloğu içerisinde yer alan bin 349 uzmanlık dalı arasında bulunanların 247 tanesinin lisans düzeyinde olduğu belirtildi.     
 
Bakanlık, mesleki bir eğitim alan öğrencilerin adil bir muamele görmesi konusunda teşvik edici çabalar gösteriyor. Bu çerçevede onların da kayıt, istihdam ve profesyonel ilerleme konularına ilişkin olarak normal eğitim kurumlarından diploma alanlarla eşit fırsatlara sahip olmalarını güvenceye almaya çalışılıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma