Çin 10 bin yuanlık GSYİH için kullanılan su oranını yüzde 24 düşürdü

Çin'de su kullanımı verimliliği, Su Kaynakları Bakanlığı’ndan bir yetkilinin açıklamasına göre, yıllardır kaydedilen ilerlemeden sonra dünya ortalamasına ulaştı.

Çin'de su kullanımı verimliliği, Su Kaynakları Bakanlığı’ndan bir yetkilinin açıklamasına göre, yıllardır kaydedilen ilerlemeden sonra dünya ortalamasına ulaştı. Bakanlığın verileri, su tüketiminin 2019’da, 10 bin yuanlık (bin 533 dolarlık) bir gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ve 10 bin yuanlık bir katma değer için sırasıyla 60,8 ve 38,4 metreküp olarak gerçekleştiğini gösteriyordu. Bu değerler, 2015 değerlerine göre yüzde 24 ve yüzde 28 oranında birer azalma, yani verimlilik artışı ifade ediyordu. Öte yandan tarım alanlarının sulanmasında kullanım verim katsayısı da 2015’teki 0,536’dan 2019’da 0,559’a çıktı.
 
İlgili bakanlığın Ulusal Su Muhafaza Ofisi’nin Müdürü olan Xu Wenhai, Çin’in başlıca üç su ekonomisi göstergesinin hepsinin de, suyun ekonomik kullanımına ilişkin ulusal kampanyada 2020 için saptanan hedefleri ve Çin’de su kullanım verimliliğinin bütünü itibarıyla dünya ortalamasını tutturduğunu bildirdi. Ayrıca bakanlığın verileri, Çin'de toplam su tüketiminin, özellikle ülkenin hızla kalkınmasına rağmen genel olarak sabit kaldığını gösteriyor. 
 
Öte yandan Çin, 2018'den başlayarak Nanjing, Yangtze Nehri boyunca tersaneler, rıhtımlar, küçük kimyasal fabrikalar dahil 226 yasadışı projeyi kaldırarak 32 kilometrelik üretim tipi kıyı şeridini bir yerlilerin eğlence alanı işlevi gören yeşil ekolojik kıyı şeridi haline getirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma